lampy dla dzieci

Oświetlenie w pokoju dziecka wpływa na jego samopoczucie i nastrój. Aby były one aktywne, radosne i zdrowe, każda oprawa oświetleniowa musi być na swoim miejscu. Tylko wtedy pokój będzie wygodny i bezpieczny dla małego rozrabiaki.

Jak wybrać wysokiej jakości i bezpieczne oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Pierwszą zasadą przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecięcego jest posiadanie dużego okna, dającego odpowiednią ilość naturalnego światła. Lampy dla dzieci są potrzebne na wieczór i w nocy – warto zadbać o dobre światło szczególnie podczas codziennej nauki.

Wielu rodziców przy wyborze lamp kieruje się jedynie wzornictwem i kolorem – dla dziewczynek sprawdzą się różowe lampy dla dzieci z Barbie, dla chłopców niebieskie ze słonikami lub samochodami. Eksperci zalecają, aby na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo, na drugim jakość, a na trzecim funkcjonalność. A dopiero potem należy brać pod uwagę walory estetyczne.

Pamiętaj, że dzieci bardzo szybko dorastają i ich potrzeby ewoluują. Konieczna będzie odpowiednia zmiana rodzaju i rozmieszczenia opraw oświetleniowych.

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa lamp

Dzieci spędzają w swojej sypialni więcej czasu niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Tutaj urządzają podwieczorki ze swoimi zabawkami, uczą się lekcji, grają w tajne gry z koleżankami. Aby nie nadwyrężać ich oczu w ciągu dnia i nie uszkadzać wzroku, projektując wnętrze pokoju należy pomyśleć o bezpiecznym oświetleniu.

lampy dla dzieci

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę:

  • Ochrona przed porażeniem prądem. Kable elektryczne, gniazdka, oprawy oświetleniowe – wszystko to powinno być umieszczone poza zasięgiem małych dzieci. Nastolatki wiedzą już, jak korzystać z urządzeń elektrycznych, więc mogą być mniej restrykcyjne.
  • Chronią przed splątaniem. Nierzadko zdarza się, że małe dziecko zaplącze się w długi przewód lampki nocnej lub przenośnej. Wszystkie lampy powinny być solidnie zabezpieczone, a sznury i przewody bezpiecznie schowane.
  • Ochrona przed substancjami toksycznymi. Niektóre oprawy oświetleniowe po podgrzaniu emitują substancje szkodliwe dla zdrowia. Niektóre rodzaje żarówek energooszczędnych, na przykład, zawierają rtęć. Upewnij się, że przeczytałeś instrukcję obsługi lampy przed jej zakupem. Producent zazwyczaj ostrzega o możliwym ryzyku.

Psychologowie zalecają, aby uczyć dzieci korzystania z urządzeń elektrycznych już od 2-3 roku życia.