Każdy mieszkaniec dużego miasta przynajmniej raz widział żarówki reflektorowe LED. Są one często instalowane na ulicach jako oświetlenie szczególnie ważnych punktów w mieście. Te źródła światła okazały się niezastąpionym narzędziem do podkreślania piękna zabytkowych budynków, mostów, a nawet całych ulic.
Reflektory LED są również często wykorzystywane do mniejszych zastosowań, takich jak podświetlanie banerów reklamowych, magazynów czy parkingów. Oświetlenie punktowe LED można również czasami znaleźć w domu. Oświetlenie altan czy ogrodów w domach prywatnych nie jest pozbawione tych urządzeń.
Zalety reflektorów LED
Reflektory LED zastąpiły tradycyjne oprawy oświetleniowe z żarówkami żarowymi, halogenowymi lub metalohalogenkowymi. Reflektory LED swoją popularność zawdzięczają własnym licznym zaletom:
- Długa żywotność. Standardowy reflektor LED wytrzyma co najmniej 50 000 godzin, czyli kilka razy dłużej niż żarówka halogenowa. Im dłużej działa oprawa, tym mniej pieniędzy i czasu trzeba będzie poświęcić na wymianę i montaż nowego reflektora.
Niskie zużycie energii. Oczywiście, reflektor nadal będzie zużywał przyzwoitą ilość energii, aby zapewnić jasne światło i dobrą widoczność. - Możliwość tworzenia ukierunkowanej wiązki światła. Jest to prawdopodobnie jedna z głównych zalet reflektorów LED.
- Zwiększona jasność. Cała energia wytwarzana przez diody LED jest zamieniana na światło. Nie zużywają one energii elektrycznej do nagrzewania, jak to ma miejsce w przypadku innych typów żarówek.
Wady reflektorów LED
Jak każde urządzenie, reflektory LED mają również wady. Ich najważniejszą wadą jest wysoka cena. Jeden reflektor LED kosztuje znacznie więcej niż jedna lampa halogenowa. Warto jednak pamiętać, że ze względu na niskie zużycie energii, ta oprawa oświetleniowa może zwrócić się już w pierwszych miesiącach eksploatacji. Ponadto, mogą one służyć przez kilka lat.