telewizory 4k

Kupowanie nowego telewizora to zajęcie, które jest niezwykle przyjemne. Możliwość wybierania spośród różnych marek, modeli czy też ich możliwości od strony wykorzystanej technologii daje wiele satysfakcji. Dziś każdy wie, czym jest telewizor 4K, a także co daje smart tv. Nadal jednak nawet najtańsze telewizory na półce stanowią dla wielu klientów sporą zagadkę i kryją w sobie liczne cechy, o których mało kto ma pojęcie.

Częstotliwość odświeżania

Jedną z najbardziej zagadkowych, a w największym stopniu wpływających na komfort oglądania danego telewizora cechą jest częstotliwość odświeżania jego ekranu. Co się kryje pod tą skomplikowaną nazwą? Jest to nic innego, jak tylko ilość wyświetlanych w jednej sekundzie klatek. Standardowo, aby zachować płynność obrazu, wystarczające są nawet 23 klatki, lecz jest to wartość jak na nowoczesne standardy naprawdę niewielka. Nowe telewizory utrzymują na ogół stabilne 60 klatek, lecz jeśli chce się mieć naprawdę płynny obraz, powinno się w miarę możliwości wybierać te o częstotliwości 120hz.

telewizory 4k

Technologia HDR

Skrót HDR najczęściej pojawia się w przypadku nowszych modeli telewizorów i to tylko tych z minimum średniej półki cenowej. Czym jest ten dodatek? Jest to umiejętność wyświetlania przez telewizor takiego obrazu, który charakteryzować się będzie zbliżoną jakością do tego, jaką jest w stanie odbierać ludzkie oko. Co to oznacza jednak dla widza? W chwili gdy uruchomiona zostanie funkcja HDR, kolory stają się znacznie żywsze, a także bardziej naturalne. Przekłada się to rzecz jasna w ogromnym stopniu na jakość wyświetlanego obrazu, a tym samym na przyjemność z jego oglądania.