Jeszcze 20 lat temu nikomu nie śniły się technologie w rodzaju NoFrost, w ogromnym stopniu ułatwiające korzystanie z lodówek. Dziś rozwiązanie to stanowi produkcyjny standard, bez którego trudno byłoby wygodnie przechowywać warzywa i owoce. Jednocześnie na rynku pojawiają się urządzenia wyposażone w szereg nowych, interesujących funkcji. Czy są one warte wyższej ceny, czy też lepiej z nich zrezygnować?

Co nowego w świecie lodówek?

Kostkarka do lodu albo dozownik na wodę, umieszczone w drzwiach lodówki, dziś już nikogo nie dziwią. Osoby, które planują kupno lodówki, mogą dowolnie przebierać wśród urządzeń o dowolnym poziomie skomplikowania. W sklepach łatwo znaleźć lodówki z podwójnym termostatem, funkcją szybkiego mrożenia czy chłodzenia. Interesująca jest także funkcja holiday, dzięki której w prosty sposób można dostosować temperaturę wewnątrz do okresu, w którym lodówka nie będzie otwierana.

Istotne są tu też indywidualne gusta. To, co dla części rodzin stanowi zbędny dodatek, dla innych będzie podstawą – dobrym przykładem jest choćby panel sterowania LED albo blokada przed otwarciem przez dziecko. Przydatna okazuje się także możliwość ustawienia temperatury w lodówkach zgodnie z własnymi preferencjami. To dużo łatwiejsze, niż dostosowanie rozmieszczenia produktów do temperatury.

Kiedy warto kupić droższą lodówkę?

Na pierwszy rzut oka funkcjonalności proponowane przez producentów lodówek służą jedynie wprowadzeniu na rynek produktu odmiennego od konkurencji. Z tym wiąże się oczywiście także podwyższenie jego ceny. Nie znaczy to jednak, że każdą niecodzienną funkcję lodówki (https://www.sferis.pl/lodowki-3323) należy oceniać w ten sam sposób. Przykładowo, technologia inteligentnego systemu NoFrost to przydatne udoskonalenie istniejącego już od dłuższego czasu rozwiązania.

Na uwagę zasługują także wszelkie funkcje, które pomagają utrzymać stabilność temperatury w lodówce oraz oszczędzać energię, którą ona zużywa. To między innymi system „drzwiczki w drzwiczkach” (door-in-door), które pozwala na wyjmowanie części produktów bez otwierania lodówki, czy alarm ostrzegający przed niedomkniętymi drzwiczkami. Za tego typu funkcje na pewno warto zapłacić więcej, gdyż przyczynią się one do dalszych oszczędności.