Bez wątpienia, czytanie pobudza wyobraźnię. Przenosząc się w świat fantazji, można poczuć się na chwilę kimś innym, zrozumieć czyjeś emocje, nauczyć się czegoś. Młodzi ludzie nie zawsze skorzy są do czytania. Dorastają w świecie, gdzie literaturę wyparły gry komputerowe.

Jak zaszczepić w dziecku miłość do książek?

Nie da się ukryć, że książki dla dzieci mogą wydawać się czymś mniej interesującym niż, na przykład, oglądanie bajek. Druga aktywność nie wymaga bowiem skupienia, koncentracji i zbytniej interakcji – wszystko podane jest tu na tacy. Warto jednak spróbować zachęcać malucha do czytania.

Oczywiście książek dla dzieci https://egmont.pl/Ksiazki/Ksiazki-dla-dzieci,267299,k.html dostępnych na rynku jest całe mnóstwo, dlatego warto wybierać takie, które pokrywają się z obszarem zainteresowań naszego dziecka. Jeśli fascynują je dinozaury – można sięgnąć po pozycje traktujące o tych zwierzętach, jeśli woli tematykę księżniczek – również takie egzemplarze znajdą się w księgarniach.

Kiedy zacząć czytać dzieciom?

Wielu rodziców zastanawia się od kiedy zacząć czytać dziecku książki Dla dzieci nie ma dolnej granicy wieku, kiedy można zacząć to robić. Prawdę mówiąc, badacze twierdzą, że można zacząć przygodę z literaturą już będąc w łonie matki. Czytanie bajek nienarodzonemu maluszkowi buduje wyjątkową więź z mamą, jej głosem i spokojem. Od pierwszych dni można czytać maleństwu proste rymowanki, rozśmieszając go przy tym do łez.

Różnego rodzaju opowiadania są też fajnym sposobem na uczenie dziecka rozwiązywania problemów. Na przykład na rynku znaleźć można książki, wspierające naukę siusiania na nocnik albo pomagające pożegnać się ze smoczkiem.

Jeśli od małego będzie się oswajać swoje dziecko z literaturą, są na pewno większe szanse, że i w przyszłości będzie ono sięgało po książki z własnej woli – to w końcu będzie dla niego zupełnie naturalną czynnością.