Domowe ogrzewanie najczęściej oparte jest o system centralnego ogrzewania, składający się z grzejników, rur i kotła centralnego ogrzewania. Tego typu rozwiązania stosowane są w domach od lat, choć trzeba przyznać, że powoli są eliminowanie przez nowsze rodzaje ogrzewania, o wiele bardziej sprawne i przy tym nie emitujące do atmosfery znacznej ilości szkodliwych substancji. 

Jednym ze sposobów wykonywania instalacji ogrzewającej dom jest ogrzewanie podłogowe. W takim rozwiązaniu całkowicie eliminowana jest potrzeba stosowania grzejników. Zamiast nich stosuje się specjalne rurki, umieszczane wewnątrz posadzki, którymi przepływa ciepła woda, nagrzewając w ten sposób podłogę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się ciepłem stóp w czasie chodzenia po domu, nawet w okresie zimowym, a może przede wszystkim w jego czasie.

Istnieje jednakże alternatywa dla stosowania do tego celu rurek z ciepłą wodą. Można bowiem sięgnąć po inne rozwiązanie, jakim są kable grzejne. Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje konieczność doprowadzania wody pod posadzkę, a co za tym idzie w znaczny sposób ogranicza koszty wykonania ogrzewania podłogowego.

Kable grzejne zasilane są za pomocą energii elektrycznej, a jednocześnie sterowane za pomocą specjalnej aparatury sterowniczej. Dzięki temu możliwe jest dobranie pożądanej temperatury bez ryzyka zbytniego rozgrzania podłogi, co mogłoby uniemożliwić chodzenie po niej.