Wyróżnić można różne rodzaje ościeżnic, które są montowane razem z drzwiami wewnętrznymi. Ich rodzaj jest w dużej mierze zależny od przygotowanego w ścianie miejsca na drzwi. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim futryny regulowane oraz futryny stałe. Ostateczny wybór rodzaju ościeżnicy zależny jest od klienta.

Ościeżnica regulowana

Montaż ościeżnicy nie jest sprawą prostą, dlatego warto się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Wszelkiego rodzaju ościeżnica regulowana montaż posiadają szerokość, którą można dowolnie zmieniać i tym samym dopasować w odpowiedni sposób futrynę do otworu na drzwi. Jej szerokość jest zmienna we wcześniej ustalonym zakresie. Rozwiązanie to sprawdza się w szczególności, gdy posiadamy w domu lub w mieszkaniu ścianę o niestandardowej grubości, do której nie będzie pasować ościeżnica stała. Natomiast ościeżnice regulowane posiadają odpowiednie elementy maskujące, które będą w stanie zakryć każdą grubość muru.

Ościeżnica stała

Wśród różnych rodzajów ościeżnic można także wyróżnić ościeżnice o charakterze stałym. Ten rodzaj futryny posiada stałą szerokość, której w żaden sposób nie można regulować i dopasowywana jest ona tylko do jednej, konkretnej grubości muru. Dodatkowo ościeżnice stałe nie są wyposażone w elementy maskujące, dlatego należy do nich dodatkowo kupować różnego rodzaju listwy maskujące, które zakryją część ściany. Ościeżnice tego rodzaju są stosunkowo trudne w montażu, ponieważ należy je zakładać w odpowiedni sposób, uwzględniający szerokość ściany i otworu przeznaczonego na drzwi.