domy parterowe

Domy parterowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nic dziwnego – to, czy dana osoba będzie bardziej zadowolona z budynku parterowego, czy piętrowego, jest uzależnione od jej indywidualnych potrzeb. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Domy parterowe – zalety

Jedną z głównych zalet tej opcji są niższe koszty niż w przypadku budowy domów piętrowych. Jest to związane m.in. z mniej kosztownym stropem. Dodatkowo takie domy łatwiej jest ogrzać i utrzymać stałą temperaturę w budynku. To także wygodniejsze rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i nie mogą pokonywać schodów samodzielnie kilka razy w ciągu dnia. Domy parterowe są bezpieczniejsze dla osób posiadających małe dzieci – łatwiej jest je upilnować. Takie domy mogą przybierać ciekawe kształty.

Domy parterowe – wady

Domy parterowe nie są pozbawione wad, które mogą sprawić, że niektórzy zdecydują się jednak na wybór domu piętrowego. Działka budowlana pod taki dom nie może być wąska – musi być odpowiednio duża i nasłoneczniona, więc nie może zostać postawiony w każdym miejscu. Taki dom potrzebuje większego i wyższego dachu niż parterowy. Dosyć trudne jest także zaplanowanie rozkładu wnętrza. Należy się przy tym wykazać kreatywnością i doświadczeniem. Koszt niektórych elementów będzie wyższy niż w przypadku domów piętrowych.

Podsumowanie

Jak każde rozwiązanie, domy piętrowe mają swoje wady i zalety. Przed podjęciem decyzji należy rozsądnie przemyśleć swoje potrzeby oraz wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody. Projekty domów parterowych są dostępne pod tym linkiem