oświetlenie dla dzieci

Lampy do pokoju dziecka – jak je wybrać?

W dziecięcym pokoju warto, aby znalazły się różne źródła oświetlenia, ponieważ jak wiadomo dzieci lubią bawić się w różnych miejscach. Słabe doświetlenie pokoju nie powinno stanowić przeszkody w zabawie, a odpowiedni wybór lamp może znacząco urozmaicić wygląd dziecięcego pokoju.

Jakie lampy do pokoju niemowlaka?

Wystrój pokoju nowego małego członka rodziny może stanowić problem rodzicom, jednak podane poniżej wskazówki z pewnością ułatwią to zadanie, przynajmniej w kwestii doboru odpowiedniego oświetlenia.

Przede wszystkim lampy powinny znajdować się w miejscu innym niż sufit, ponieważ niemowlak leżąc na łóżeczku będzie patrzył do góry. Lampa dziecięcia powinna w takim razie zostać umieszczona np. na ścianie. Z pewnością ułatwi to zasypianie nocą oraz w ciemne jesienne i zimowe wieczory. 

Kolejnym kryterium jest światło – powinno być one delikatne i ciepłe, aby nie raziło oczu naszego dziecka. Oświetlenie dla dzieci nie może emitować typowo dziennego światła, ponieważ znacząco utrudnia to zasypianie. 

Lampy do pokoju dziecka w wieku szkolnym

Gdy dziecko jest w wieku szkolnym szczególnie istotne jest oświetlenie miejsca, w którym odrabia lekcje oraz się uczy. Zbyt słaba lampa dziecięca może powodować bóle oczu, a w najgorszym przypadku wadę wzroku lub jej pogłębienie. 

W przypadku lampy stojącej na biurku świecącej z boku musi być ona ustawiona przeciwnie do ręki, którą dziecko odrabia lekcje. Przykładowo praworęczny uczeń powinien mieć lampę po swojej lewej, ponieważ nie pada wtedy cień zasłaniający podręcznik lub zeszyt.

Warto rozejrzeć się za lampą wiszącą nad biurkiem, gdyż takie oświetlenie dla dzieci w wieku szkolnym stanowi najlepsze rozwiązanie. Nie pada wtedy żaden cień, a oświetlenie jest odpowiednie.