Zegar to urządzenie, które odmierza czas. Jest wiele rodzai zegarów, są zegarki noszone na ręku, na szyi, są zegarki wiszące, stojące i te, których najbardziej nie lubimy czyli typowe budziki. Wśród tych wszystkich czasomierzy jest także zegar klapkowy, taki trochę nietypowy, archaiczny, ale również odmierzający uciekający czas.

O co chodzi z zegarem klapkowym?

Zegar klapkowy https://sklep.gkpge.pl/Zegar-klapkowy-auto-flip-CR-1131-red jest zegarem znanym od bardzo dawna, nazywany jest klapkowym, ponieważ jego mechanizm jest klapkowy. Zegar ten prezentuje czas w sposób cyfrowy i dlatego też należy do grupy zegarów cyfrowych. Dzisiaj tego rodzaju zegary są rzadko spotykane i najczęściej można je zobaczyć w niektórych produkcjach filmowych.

Jak działa?

Zegar nie posiada cyferblatu tylko przeskakujące klapki. Mechanizm kiedyś był napędzany sprężyną, która powodowała, że dzięki przekładni przeskakiwały klapki zegara. Potem zaprojektowano i wyprodukowano zegar klapkowy napędzany synchronicznym silnikiem elektrycznym, który jest, z kolei, podłączony do sieci elektrycznej. Pod wpływem danego napięcia elektrycznego silnik wykonuje obroty, w wyniku których przeskakują klapki zegara.

Dekoracyjny element

Zegar klapkowy z racji swojego nietypowego wyglądu, jest to taka mała skrzyneczka, bardzo często jest dzisiaj traktowany jako element domu funkcjonalny ale i także dekoracyjny. Zegar ten też spełnia rolę budzika, a jego największą zaletą jest fakt, że pokazywane na nim godziny i minuty są duże i wyraziste. Wiele osób z tego powodu ceni sobie tego typu zegary.