Odpowiednio dopasowane lustro jest istotnym elementem wyposażenia każdej sypialni. Wiele osób, projektując aranżację tego pomieszczenia zastanawia się, jak wybrać lustro, które spełni ich oczekiwania. Istotne jest dopasowanie akcesorium do wielkości i wystroju pomieszczenia. Ważne są wymiary, kształt szklanej tafli i jej walory estetyczne. Jak dopasować odpowiednie lustro do pomieszczenia sypialnego?

Aspekty praktyczne

Powieszone w sypialni lustro musi być przede wszystkim funkcjonalne. Należy więc zastanowić się nad tym, jaką rolę będzie pełniło. W pomieszczeniach, które pełnią wyłącznie funkcję pokoju do spania, zwierciadło nie będzie musiało spełniać zbyt rygorystycznych wymagań. Wiele sypialni pełni również funkcję garderoby. W takiej sytuacji konieczny jest wybór lustra, które umożliwi dokładne przejrzenie się i dopasowanie elementów kreacji. Warto wziąć pod uwagę ilość światła, które dociera do danego wnętrza. Zwierciadła garderobiane warto wyposażyć w dodatkową lampkę lub żarówki LED. Lustro umożliwiające dopasowanie ubrań powinno umożliwiać zobaczenie odbicia całej sylwetki. W wielu pomieszczeniach, takie modele można bez problemu zamontować na ścianach. W niektórych wnętrzach sprawdzą się również stojące egzemplarze. Wyposażając niewielką lub nieustawną sypialnię, warto zdecydować się na zwierciadło wbudowane w drzwi szafy.

Dopasowanie do aranżacji

Wyjątkowo istotne jest wkomponowanie zwierciadła w wystrój pomieszczenia. W sypialniach skandynawskich sprawdzą się modele w prostych, drewnianych ramach. Mogą posiadać zarówno kolor naturalnego surowca, jak i biały, szary lub czarny. Lustra z czarnymi obramowaniami doskonale podkreślą charakter pomieszczenia w stylu retro. Do sypialni glamour warto dobrać szklaną taflę z szeroką, zdobioną ramą w kolorze srebra lub złota. W luksusowych pomieszczeniach dobrze prezentują się lustra okrągłe. Aranżując pokój w stylu boho, należy dopasować do niego zwierciadło z obramowaniem z naturalnych, roślinnych surowców. Dobrym pomysłem będą modele z lekkiego drewna, bambusa lub trawy morskiej. Wśród oryginalnych rozwiązań pojawiają się również ramy rattanowe i wiklinowe.

Jakie lustro wybrać?

Odpowiednio dopasowane lustro powinno przede wszystkim spełniać zapotrzebowanie domowników. Osoby, które w pomieszczeniach sypialnianych nakładają sobie makijaż, powinny przywiązać szczególną wagę do doboru odpowiedniego lustra. Rozwiązaniem często wybieranym w takich sytuacjach są dodatkowe toaletki lub konsole z mniejszym zwierciadłem. Wyjątkowo ważne jest tutaj dopasowanie odpowiedniego oświetlenia. Dobrym pomysłem mogą okazać się więc lustra z dodatkowymi diodami LED.

Lustro umieszczone w sypialni musi być funkcjonalne. W wielu pomieszczeniach to akcesorium montuje się nad komodą lub naprzeciw łóżka. W małych pokojach warto zdecydować się na większe tafle, które wywołają wrażenie głębi. Odpowiednio dobrane lustro podkreśli charakter aranżacji. Dopasowane do zapotrzebowania domowników wpłynie korzystnie na ich samopoczucie.