świece z wosku rzepakowego

Decydując się na domowe robienie świec (a także szukając gotowego produktu) bardzo często zadać sobie pytanie, jakie świece są najlepsze? Te wykonane z wosku rzepakowego, sojowego czy po prostu tradycyjne świece parafinowe różnią się nie tylko ceną, ale również różnorodnością wariantów. To ogromne wyzwanie dla osób, które chcą podjąć decyzję – jednocześnie przemyślaną i zdrową dla organizmu!

Wosk rzepakowy liderem wśród rozwiązań?

Wosk rzepakowy (tutaj) to zdecydowany lider wśród rozwiązań. Jest pochodzenia roślinnego, przez co nie trzeba martwić się o negatywny wpływ na zdrowie, a do tego produkty wykonane z niego są biodegradowalne. Jakby tego było mało, ponieważ są pozyskiwane z lokalnym upraw, zostawiają niski ślad węglowy, co bardzo spodoba się osobom dbającym o ekologię.

Inne zalety tego rozwiązania to:

  • świece z wosku rzepakowego długo się palą (nawet dwa razy dłużej od parafiny), dzięki czemu można kupować je rzadziej;
  • nie powodują kopcenia ani bólu głowy (dzięki naturalnym składnikom);
  • wosk rzepakowy nie zawiera toksycznych substancji i jest dobry dla alergików.

wosk rzepakowy

Wosk rzepakowy czy soja? Jakie świece wybrać?

Niestety, choć świece sojowe są równie ciekawym i polecanym rozwiązaniem pod względem wydajności, wysokie zapotrzebowanie na soję doprowadziło do zajęcia przez człowieka dziewiczych terenów, będących domem dla wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Z tego powodu wielu ludzi (aby zmniejszyć negatywny wpływ upraw soi na środowisko naturalne) zaleca (o ile to możliwe) stosowanie innych, alternatywnych rozwiązań.

Dlaczego nie ma warto wybierać świec parafinowych?

Jeśli ma się wybór między świecami w ostatniej kolejności poleca się wybór parafiny. Podczas jej spalania ulatnia się rakotwórczy benzen, toulen oraz formaldehyd. Świece parafinowe mają zły wpływ na układ oddechowy, nerwowy, odpornościowy, a nawet rozrodczy. Ponadto powodują bóle głowy i mdłości.