basen ogrodowy dla dzieci

Kupując basen ogrodowy dla dzieci, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim ich liczbę oraz wiek. Na rynku dostępne są nieduże kolorowe baseny dla maluchów oraz większe konstrukcje, w których wraz z dziećmi mogą kąpać się także dorośli. Jak wybrać najbardziej odpowiedni? O tym poniżej.

Wielkość basenu a wiek dziecka

Dzieci do 5. roku życia mogą bawić się w niedużym płytkim basenie. W takiej sytuacji najlepiej kupić dmuchany basen, w którym wysokość wody będzie na poziomie 30-40 cm. Basen ogrodowy dla dzieci starszych może być większy i głębszy. Wtedy można kupić basen rozporowy lub na stelażu. Te są znacznie trwalsze niż baseny dmuchane i przy odpowiednim przechowywaniu będą służyć kilka sezonów.

basen ogrodowy dla dzieci

Dla jednego malucha odpowiedni będzie basen o średnicy do 1,5 m. Małe baseny nie mają systemu filtrowania wody, więc trzeba ją wymieniać codziennie. Im większy będzie basen, tym trudniejsze będzie opróżnienie go i napełnienie. Poza tym do większego basenu trzeba nalać więcej wody, a to dzisiaj spory koszt.

Duże rozporowe baseny o średnicy 2,5 m i więcej napełnia się raz na sezon. Mają pokrywę, która zabezpiecza przed zabrudzeniem i filtr oczyszczający wodę.

Gdzie ustawić basen ogrodowy dla dzieci?

Jeśli właściciele basenu mają do dyspozycji większą przestrzeń, przy ustawianiu basenu powinny brać pod uwagę następujące kwestie:

  • teren powinien być w miarę równy, by poziom wody w basenie był wyrównany
  • basen nie powinien stać w pełnym słońcu jeśli nie ma zadaszenia lub nie da się nad nim ustawić parasolki przeciwsłonecznej
  • nie wolno stawiać basenu pod drzewami, ponieważ wtedy woda znacznie szybciej się zabrudzi

W przypadku dużych basenów warto wypoziomować teren i wyłożyć go kostką lub deską kompozytową. Wtedy basen będzie mieć swoje stałe miejsce w ogrodzie.