Dobre tapetowanie wymaga określonego zestawu narzędzi, materiałów i umiejętności zawodowych. Na liście takich narzędzi znajdują się: szpatułki, pędzle, wałki, noże do tapet, szmaty, nożyczki i pion. Lista ta ma charakter rekomendacyjny, gdyż w trakcie pracy można zastąpić jedno narzędzie innym o tym samym przeznaczeniu. Na przykład szmatę do wygładzania tapet można zastąpić szczotką z włosiem, a nożyczki specjalnym nożem.

Nóż do tapet
Nóż do cięcia tapet jest uważany za narzędzie jednorazowego użytku (z wyjątkiem ciężkich noży metalowych) i ma dość szeroki zakres zastosowań. Stosuje się go do zadań, w których nie jest wymagana wysoka trwałość. Ostrza są łatwe do wymiany (z wyjątkiem niejasnych, sprytnych konstrukcji).

Ostre ostrze noża wymaga ostrożnego obchodzenia się z nim. Aby pracować bezpiecznie, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

Podczas cięcia tapety należy trzymać nóż w taki sposób, aby jego ostrze było ustawione ściśle pionowo.
Należy wysunąć ostrze na odległość od 1 do 1,5 cm od ciała. Tego w zupełności wystarczy do cięcia tapety.

Szpachelka
Za pomocą trzonowej szpachelki ze stali nierdzewnej możesz usunąć starą tapetę i szpachlować nierówności na klejonej powierzchni. Tapetujący odpowiednik tego narzędzia wykonany jest z tworzywa sztucznego i służy do wygładzania tapety, która została już przyklejona na ścianie lub suficie. Wydala nadmiar kleju i pęcherzyki powietrza. Ale nie można go używać do wszystkich tapet.

Pędzel do tapetowania
Drewniana lub plastikowa szczotka do tapet jest trwałym i dość prostym narzędziem. Przeznaczona jest do nakładania kleju na ściany i tapety, wygładzania fałd. Pędzelek może być użyty do wyciśnięcia pęcherzyków powietrza i nadmiaru kleju. Aby uniknąć uszkodzenia wierzchniej warstwy mokrej tapety, należy wybrać szczotkę z miękkim włosiem. W jego płaskiej podstawie wykonany jest otwór specjalnie dla rąk. Syntetyczne lub naturalne włosie jest odporne na zużycie i łatwe do czyszczenia. Kupując szczotkę do tapet, można ją również wykorzystać do innych celów.