plafon

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Chyba nikt zresztą nie wyobraża sobie domu, gdzie w prawidłowy sposób nie zostaną rozmieszczone lampy. Do wyboru, w sklepach, są różnego rodzaju lampy. Wśród nich można znaleźć plafony. Gdzie warto znaleźć dla nich miejsce? Warto przyjrzeć się temu tematowi.

Dopasowane do nowoczesnych wnętrz

Plafon to lampa, która w całości przylega do sufitu. Ma okrągły kształt. W początkowej wersji pozbawiona ona była wszelkich ozdób. Prosto, ale bardzo charakterystycznie, dzięki czemu była to propozycja idealnie dopasowana do nowoczesnych wnętrz. Z czasem zaczęły pojawiać się plafony, które zaczęły posiadać ozdoby, m.in. kryształki, których blask rozświetlał jeszcze mocniej całe pomieszczenie. Kryształki w całości przylegają do nieco wypukłej lampy, tworząc przepiękny efekt wizualny. Dlatego też tego typu lampy coraz częściej goszczą także we wnętrzach o klasycznej stylistyce.

plafon

Gdzie umieścić plafon?

Wydawać by się mogło, że jest to lampa, która daje mało światła. Może i do pewnego czasu tak było, ale teraz dużo się zmienia. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu żarówek, plafon daje rozproszone światło. Dzięki temu lampa nadaje się idealnie do tego, aby powiesić ją w centrum pomieszczenia, np. w salonie lub też w korytarzu. Pomoże ona rozświetlić całe pomieszczenie, dając przyjemne światło. Chociaż, nie można zapomnieć, że obecność plafonu nie powoduje, iż należy zrezygnować z pozostałych lamp, jak np. z kinkietów. Ich obecność także należy przemyśleć, aby mieć dostęp do dobrej ilości światła.