Dywany okrągłe do dużych i małych pomieszczeń

dywan okrągły

Dywany traktuje się przede wszystkim jako tkaninę dekoracyjną, element wyposażenia wnętrz, który ma nadać pomieszczeniu barwy lub ją tłumić. Ta funkcja dekoracyjna znana jest od co najmniej kilku tysiącleci, najstarszy znany dywan odnaleziony na Syberii liczy sobie najprawdopodobniej 2500 lat. Jednak tradycja tkania dywanów i ozdabiania nimi domów jest jeszcze starsza. Dywany mogą mieć różny kształt, najpopularniejsze mają wymiary prostokąta, inne kwadratu, swoich miłośników mają również dywany okrągłe. 

Dywany okrągłe, potrzeba czy kaprys?

Dywany zawsze służyły do dekorowania przestrzeni mieszkalnej, ale miały też inną funkcję, niezwykle istotną, ogrzewały je. Leżały na podłodze w ilości większej niż jeden, wzorzyste kobierce wisiały na ścianach, pełniąc tam funkcję zasłon w otworach wejściowych i chroniąc domowników przed zimnem. Gruba tkanina z naturalnej przędzy doskonale ogrzewała ściany, bez względu na rodzaj budulca domu. Dywany okrągłe, prostokątne czy kwadratowe woziło się ze sobą w podróż, by rozłożyć je w namiocie tworząc w ten sposób namiastkę domu. 

Dywany, chodniki i kobierce

dywan okrągły

Współczesne dywany wykonuje się już mechanicznie, ale do ich wyrobu używa się zarówno produktów syntetycznych jak i tych tradycyjnych:

  • wełny
  • jedwabiu
  • bawełny

Wzornictwo dywanów podlega modzie, jak każdy inny składnik wystroju wnętrz. Trendy ostatnich lat przede wszystkim zmniejszyły rozmiary dywanów i to nie tylko z powodu małego metrażu. Dywan nie musi już zajmować całej podłogi i ją w pełni przykrywać. Dywan kwadratowy czy prostokątny może przejmować centrum, ale tworzy też blok z meblami tapicerowanymi, wyraźnie w jeden z części pomieszczenia. Dywan okrągły najczęściej zajmuje centrum, by wykorzystać estetycznie jego kształt. Nowoczesne dywany pozbawiono frędzli wzdłuż obszycia, co jeszcze do niedawna wydawało nie niemożliwe. Również wzory wyraźnie nabierają charakteru geometrycznego, czasem tracące regularność formy. Tradycyjne motywy kwiatowe nabierają nowego charakteru i nie próbują już naśladować historycznego pierwowzoru.