Zima to dobry czas na zmianę w swojej sypialni. Wiele osób urządza ją od podstaw, gdyż chce, by to pomieszczenie stało się bardziej funkcjonalne i praktyczne. Oprócz łóżka w sypialni ważną rolę odgrywa odpowiednia, dopasowana szafa (przykłady znajdziesz tutaj: https://witek.pl/meble/typy-mebli/szafy/). I to jej będzie poświęcony dzisiejszy artykuł. Jak wybrać szafę na ubrania, by służyła ona użytkownikowi przez wiele lat? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co w tej kwestii mają do powiedzenia sami projektanci wnętrz. 

Czym się charakteryzuje szafa na ubrania

Szafa w sypialni musi być bezapelacyjnie pojemna i funkcjonalna. Spokojnie powinna ona pomieścić wszystkie rzeczy małżeństwa. Dobrze jest, gdy producent jej zadbał o specjalne w niej strefy czyli miejsce np. na koszule, spodnie, sukienki lub półki na swetry i t-shirty. To wszystko znacznie ułatwia przechowywanie i utrzymanie porządku. Szukając odpowiedniego modelu, warto więc zwrócić uwagę na jej wnętrze i na to, co chce konkretny użytkownik w niej trzymać.  

Gotowy model czy szafa zrobiona na wymiar?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce kupić szafę. Osoby posiadające dość duże, przestrzenne sypialnie mogą pozwolić sobie na więcej, gdyż do takich pomieszczeń dużo łatwiej wybrać gotowy model ze sklepu. Wystarczy zapoznać się z wymiarami konkretnej szafy i jeśli odpowiadają one domownikom – spokojnie można ją usadowić w każdym „kącie”. Trudniej jednak maja osoby, które muszą urządzić miejsca dość niestandardowe. Wiedzą o tym doskonale właściciele loftów oraz mieszkań na poddaszu, gdzie liczne skosy czy kolumny nie pozwalają ustawić szafy takiej, jakiej się chce. Wówczas pozostaje tylko i wyłącznie zamówienie konkretnego modelu na wymiar. Szafa na wymiar może być stworzona pod indywidualne zamówienie klienta, tzn. zamawiający sam wybiera materiał, z którego ma być ona zrobiona, decyduje o kolorze, wymiarze czy kształtce. To rozsądne rozwiązanie, gdy chce się idealnie wkomponować mebel w ściśle określoną ograniczoną przestrzeń. 

Propozycje designerów wnętrz

Osoby, które zajmują się urządzaniem wnętrz profesjonalnie, wiedzą doskonale, iż szafa w sypialni nie tylko pełni rolę „schowka” na rzeczy. Musi być ona również ozdobą tego miejsca, gdyż w sypialni znajduje się tak naprawdę okrojona liczba mebli. Warto więc postawić na model ozdobny, efektowny, który jeszcze podkreśli styl i unikatowość całej aranżacji. Klienci nie muszą tylko i wyłącznie wybierać szaf spośród popularnych kolorów – bieli i czerni. W tej kwestii można trochę zaszaleć i wybrać model bardzo awangardowy np. wykonany w barwach butelkowej zieleni, fuksji, czerwieni czy bordo. Można także zastosować szereg ozdobników jak choćby uchwyty w kształcie ważek ze stali lib z metalu (w kolorze złotym). To bardzo odważne, ale efektowne rozwiązanie, które jest obecnie na topie. Dodatkowo, projektanci wnętrz chcą, by sypialnia przestała być sztampowym, intymnym, zamkniętym pomieszczeniem. Dlatego też, warto zaprojektować wszystko tak jakby to pomieszczenie miało stanowić drugi salon dla domowników, do którego w każdej chwili mogą przyjść goście.