Nawet ulubiony różowy dywan może powodować alergie i inne problemy zdrowotne. Co warto wiedzieć?

Przy zakupie dywanu zwykle pomija się jeden krytyczny czynnik – alergie na dywany. Można nie uważać tego za problem, ale może się to nagle zmienić, jeśli po zakupie nowego dywanu zacznie się kaszleć i kichać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to dywan jest tego przyczyną.

Co powoduje alergie na dywany?

To nie tylko jednopunktowy przystanek, w którym można znaleźć ostateczne rozwiązania. Powodów obecności alergenów w domu może być wiele. Najbardziej są to kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych i inne mikroskopijne organizmy jak roztocza, które mogą zaostrzyć astmę i inne choroby związane z płucami. Często zdarza się, że na nowo zakupionym dywanie różowym czy w innym kolorze, na który się długo polowało, bo pasuje do wystroju, mogą pojawić się też ciała obce.

Przyczyny alergenów

Futrzane zwierzaki

Tak bardzo uwielbia się małych i większych futrzanych przyjaciół, że czasami można ignorować fakt, że mogą sprawiać problemy w domu. Sierść zwierząt domowych może się zbierać we włosiu dywanów. Sytuacja może się pogorszyć, gdy zostanie zmieszana z pyłkami i kurzem. Może to być szczególnie dotkliwe nie tylko dla zdrowia.

Np. psy rasy jack russel terrier linieją nieustannie, a ich krótka sierść przyczepia się nie tylko do ubrań, ale praktycznie roznoszona jest wszędzie, gdzie był kontakt z psem. W pierwszej kolejności jest to dywan. Poza tym ich sierść może się wyróżniać na ciemniejszych dywanach jak mocny grafitowy szary czy morki błękit. Może lepiej było kupić jakiś różowy dywan, albo beżowy? Podobnie może być z husky i malamutami. Szary lub grafitowy kolor lepiej się sprawdzi niż intensywny różowy dywan czy w bardziej żywych barwach jak zielony, pomarańcz albo mango.

Zawilgocone obszary

Wilgotne miejsca, w których brakuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza,to proszenie się o kłopoty. Wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, co dodatkowo może nasilać rozprzestrzenianie się alergenów w domu. Zawsze zaleca się utrzymanie dobrej cyrkulacji powietrza w domu, aby zapobiec wilgoci.

Podczas prania lub czyszczenia np. ulubionego różowego dywanu do pokoju dziecięcego dobrze jest całkowicie go wysuszyć zanim się go rozłoży i ustawi meble. Wilgoć nie będzie miała szansy się wydostać, a pleśń i grzyb w pokoju maleństwa może wywołać naprawdę okropne rzeczy.

Ciała obce

Nie zawsze chodzi o dywany. Przynajmniej bezpośrednio. Obce przedmioty mogą dostać się do domu wraz ze wszystkim, na czym można je wnieść. Może to być ubranie, buty, włosy, goście lub zwierzęta domowe. Jeśli jest się uczulony np. ma pyłki, dywan może pomóc w ich zbieraniu i przechowywaniu.

Czyszczenie dywanów

Najlepszym sposobem na pozbycie się alergenów jest przede wszystkim utrzymywanie dywanów i domu w czystości i porządku. Jeśli jest się bardzo wrażliwym na np. kurze czy pyłki, należy regularnie odkurzać i czyścić dywany. Odpowiedni odkurzacz ze szczelną budową oraz filtrem i dobrym ssaniem powinien wyciągnąć brud z najgłębszych włókien.

Jeśli nie można wytrzymać brudu i kurzu podczas odkurzania, można przekazać ten obowiązek czyszczenia komuś innemu albo użyć masek. W ten sposób nawet ulubiony różowy dywan czy beżowy będzie służył długie lata. A co jeśli wszystkie sposoby zawiodą? Cóż, można dywan sprzedać, ale przecież nie ma gwarancji, że to rozwiąże problem, nie?

Różowy dywan? Oferta sprzedażowa dostępna tutaj.