Aspekty prawne przy zakupie mieszkania z ogrodem

ogródek przy Lokum Villa Nova

Mieszkania z ogródkiem we Wrocławiu to marzenie wielu osób, które chciałyby mieć kawałek zielonej przestrzeni. Innym rozwiązaniem jest nowoczesna willa z ogrodem, ale to już inwestycja nie na każdą kieszeń.

Jak wybrać idealne mieszkania z ogródkiem we Wrocławiu?

Przestronne mieszkanie z przynależnym do niego terenem zielonym to dla niektórych niezwykle kusząca propozycja – sprawdź np. mieszkania willowe Lokum Villa Nova Wrocław. Jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy dokładnie sprawdzić, co konkretnie oferuje nam deweloper i jak ta inwestycja przedstawia się od strony prawnej.

Co nas może zaskoczyć?

O ile nowoczesna willa z ogrodem zwykle nie ma ukrytych „wad”, o tyle w przypadku mieszkań z ogródkiem, w przeważającej większości przypadków, ogródek traktowany jest jako część wspólna danej nieruchomości. W teorii oznacza to niestety, że każdy z mieszkańców danego bloku ma prawo korzystać z tego zielonego terenu. I choć w praktyce bardzo rzadko zdarza się, by sąsiedzi z wyższych pięter korzystali z ogródka, o tyle mieszkańcy parteru już częściej z niego korzystają.

Idealne rozwiązanie

By mieć pewność, że przynależny do mieszkania ogródek nie będzie użytkowany przez innych mieszkańców, należy nabyć go jako odrębną działkę geodezyjną – wówczas ogródek ten staje się naszą nieruchomością (nabytą na własność), do której mamy pełne prawo.

Tak więc oznacza to, że możemy w pełni zagospodarować ten ogródek w sposób, jaki nam odpowiada i nikt nie może naruszyć w nim naszej prywatności. Najlepiej jednak od razu jest więc sprawdzić stan prawny mieszkania z dołączonym ogródkiem, by później nie mieć więcej zmartwień niż przyjemności, jak okaże się, że ogródek nie do końca jest nasz.