Jak wybrać uniwersalny stół, który sprawdzi się zarówno przy większych uroczystościach, jak i w trakcie codziennego użytkowania? Odpowiedź na to pytanie będzie uzależniona od tego, gdzie będzie stał nowy stół oraz ile osób ma przy nim spędzać czas każdego dnia.

Idealny stół do jadalni

W domach jednorodzinnych bardzo często zostaje wyodrębniona przestrzeń z przeznaczeniem na jadalnię. Może to być osobny pokój lub powierzchnia, na której połączone zostały salon z jadalnią. Idealny, uniwersalny stół musi być dopasowany do rozmiarów pomieszczenia. Przy obliczeniach trzeba uwzględnić miejsce na swobodne przejście oraz wysunięcie krzesła. W jadalniach stół stanowi główny element, więc może zajmować znaczną część wnętrza. Po zrobieniu wymiarów można zastanowić się nad kształtem blatu. Stoły okrągłe prezentują się bardzo efektownie, jednak zwykle zajmują nieco więcej miejsca. Najpopularniejsze w jadalniach stworzonych w osobnych pomieszczeniach są stoły prostokątne. 

Praktyczny stół w kuchni

W dużych kuchniach często wyodrębnia się miejsce przeznaczone na pełnowymiarowy model stołu. W praktyce domownicy najprawdopodobniej będą spożywać posiłki właśnie przy stole kuchennym, a nie przy dużym stole w jadalni. Dlatego warto zadbać o taki mebel, który wszystkich swobodnie zmieści. Dzięki temu uniknie się jedzenia na zmianę lub na stojąco, bo nie ma gdzie usiąść. 

W małych kuchniach albo rezygnuje się ze stołu na rzecz kuchennego blatu albo wstawia się stoliki małych rozmiarów służące do szybkiej konsumpcji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie w kuchni stolików składanych, które pozwalają na zaoszczędzenie sporej przestrzeni w trakcie przygotowywania jedzenia. Gotowy posiłek stawia się na rozłożonym stoliku i wszyscy mogą swobodnie jeść.

Uniwersalny stół dla rodziny

Stół, przy którym rodzinna będzie codziennie spożywać wspólne posiłki powinien być dobrany do stylu życia i przyzwyczajeń domowników. W mieszkaniach o ograniczonym metrażu, w którym mieszka dwuosobowa rodzina nie ma sensu wstawiać stołu na kilka miejsc. Warto pomyśleć wówczas o stole w wersji z rozsuwanym blatem. Podczas większych spotkań z rodziną lub przyjaciółmi stół będzie można powiększyć, aby dostawić dodatkowe krzesła. W trakcie codziennych posiłków wystarczy wersja złożona, przy której bez problemu zmieszczą się domownicy.

Drewniany, plastikowy, szklany – jaki stół wybrać?

Materiał, z którego powinien być wykonany uniwersalny stół jest kolejnym pytaniem na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed dokonaniem zakupu. Od wielu lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się stoły drewniane. Drewno kojarzy się z naturą, trwałością i pięknymi wzorami powstałymi w strukturze drzewa. Z tych powodów wiele rodzin chce, aby ich domowy stół wykonany był z dębu, jesionu lub sosny.

We wnętrzach modernistycznych, art deco lub futurystycznych zastosowanie znajdą stoły o niecodziennych kształtach i wyrazistych kolorach. Meble wytwarzane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych odpornych na uszkodzenia i łatwych do utrzymania w czystości.