Starannie dopasowana moskitiera na okno na wymiar jest praktycznym uzupełnieniem wyposażenia budynku. Może sprawdzić się w domu, lokalu gastronomicznym, pomieszczeniach użytkowych, budynkach handlowo-usługowych czy też miejscach oferujących noclegi. Z uwagi na zróżnicowaną budowę moskitiery mogą w różny sposób pełnić swoje funkcje. Jakie są rodzaje moskitier, w jaki sposób dobrać właściwy model?

Jak zbudowana jest moskitiera okienna?

Funkcjonalną częścią moskitiery na okno jest drobna siatka, mająca za zadanie zatrzymać insekty i inne niepożądane niewielkie i lekkie elementy mogące dostać się do pomieszczenia. Siatka w zależności od wybranego typu moskitiery może być:

  • na stałe mocowana do ramy okiennej,
  • mocowana za pomocą zdejmowanych elementów do okna, na przykład taśm rzepowych,
  • na stelażu, który mocowany jest do okna,
  • na stelażu-ramce z zawiasami, pozwalającymi na otwieranie i zamykanie,
  • plisowana lub zwijana do kasety.

Siatki moskitier na okno na wymiar przeważnie wykonane są z trwałego, dającego także sztywność włókna szklanego w oplocie z PCV. Tworzywo sztuczne pozwala na uzyskanie trwałego koloru, a także łatwiejszą pielęgnację, czyszczenie. Akcesorium okienne przeważnie ma kolor jasny – biały, szary lub kremowy, albo też czarny, grafitowy. Ewentualna ramka moskitiery na okno może być dopasowana kolorystycznie do siatki lub wybarwienia ram okiennych. Moskitiera ma powierzchnię większą niż otwór okna, które chroni. Jej mocowanie najczęściej opiera się na nieinwazyjnym systemie, który pozwala uchronić okna przed uszkodzeniem, rozszczelnieniem.

Rodzaje moskitier na okno

Moskitiery okienne zyskują stale na popularności. W sklepach można znaleźć wiele rozwiązań uniwersalnych, pozwalających na samodzielny montaż i dopasowanie niemal do każdego wymiaru okna. Nie są to jednak propozycje trwałe, zwykle też ich estetyka pozostawia sporo do życzenia. Dobrym rozwiązaniem są moskitiery na okno produkowane na wymiar, w precyzyjny sposób docięte i montowane z użyciem bezpiecznego systemu. Nowością na rynku są także moskitiery plisowane, zwijane do kasety oraz przesuwne. Wyróżnikiem moskitier okiennych jest także ich kolorystyka – zarówno samej siatki, jak i ramki, kasety czy elementów montażowych. Jej dopasowanie do okna pomaga w zagwarantowaniu estetycznego wyglądu całości.

Nowa moskitiera na okno na wymiar – jak dobrać?

Dobór moskitier na okno na wymiar dostępnych w sklepie Lestore.pl powinien uwzględniać kilka czynników. Ważne jest zarówno prawidłowe zwymiarowanie okna, gdzie ma być zamontowana osłona, jak i dobranie jej typu, sposobu montażu oraz kolorystyki. Duże znaczenie mają tu walory praktyczne, związane ze sposobem codziennego użytkowania. Warto także przy zamawianiu moskitier okiennych na wymiar uwzględnić obecność lub projekt rolet zewnętrznych. Nie każdy typ moskitiery może z nimi współpracować. Należy upewnić się, że obydwa systemy ochrony nie będą ze sobą kolidować. Alternatywą oferowaną przez wybranych producentów jest połączenie rolet z moskitierami w ramach jednego rozwiązania.