oświetlenie led

Wybór oświetlenia do pracy przy komputerze jest niezmiernie ważny – obecnie bardzo dużo osób spędza przed monitorem większą część dnia. Dobrze dobrane oświetlenie umożliwia znacznie bardziej komfortową pracę, zmniejszenie zmęczenia oczu i poprawienie nastroju. Z drugiej strony nieprawidłowy wybór światła w miejscu pracy może powodować irytację i problemy ze snem.

Prawidłowe oświetlenie LED do pracy

oświetlenie led

Najczęściej popełnianym błędem jest wybór zbyt mocnego lub zbyt słabego oświetlenia do pracy z monitorem. Zbyt mocne źródło światła sprawia, że monitor komputera traci kontrastowość, przez co czytanie tekstu męczy oczy i może nawet powodować zawroty głowy. Zbyt słabe światło w pomieszczeniu sprawia z kolei, że oczy adaptują się do pewnego poziomu jasności, przez co monitor wydaje się zbyt jaskrawy. Efekt jest podobny jak przy zbyt mocnym oświetleniu – oczy są przemęczone, łzawią, a w skrajnym wypadku powodują mdłości.

Oświetlenie LED o prawidłowej barwie

Drugim popełnianym błędem jest wybór światła o nieprawidłowej barwie. Obecnie żarówki led dostępne są w wielu wariantach, najczęściej klient ma wybór między chłodnym a ciepłym odcieniem bieli. Jest to tak zwana temperatura barwowa światła wyrażana w Kelwinach. Ludzkie oczy przyzwyczajone są do ciepłej barwy światła w ciemności, ponieważ taką barwę bieli od zawsze mają ogniska, świeczki, a także żarówki produkowane od niemal dwóch wieków. Dlatego warto wybrać oświetlenie LED o ciepłej barwie, które nie męczy oczu. Więcej znajdziesz na hurtownia światła.