lampa do jadalni

Główną zasadą dobrego oświetlenia kuchni jest podział na strefy i warstwowość. Każdy obszar roboczy (zlewozmywak, blat roboczy, wyspa, stół jadalny) powinien być dobrze oświetlony. Jest to nie tylko kwestia wygody i stylu, ale także bezpieczeństwa w kuchni.

Jak oświetlenie najlepiej sprawdzi się w jadalni?

Istnieją dwa rodzaje oświetlenia do jadalni:

  • Lampy sufitowe
  • Lampy ścienne (kinkiety).

Przyjrzyjmy się każdemu typowi osobno.

Lampy sufitowe

Istnieją trzy główne rodzaje lamp sufitowych:

  • Żyrandole. Zawieszenie na sznurku lub łańcuszku nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń z niskimi sufitami. Przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się i uderzają w głowę. Jednak w pomieszczeniach z wysokimi sufitami świetnie będzie wyglądał stylowy żyrandol z metalowym, drewnianym lub plastikowym sufitem.

Taki element należy zainstalować już w trakcie prac remontowych. W celu wykonania instalacji należy wykonać otwór w ścianie, przeciągnąć kable i zainstalować system mocowania.

  • Reflektory lub reflektory punktowe. Są to nie tylko urządzenia wpuszczane, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale także mniej popularne natynkowe. Oba są wykorzystywane do oświetlenia lokalnego. Jeśli chcesz stworzyć oświetlenie ogólne za pomocą reflektorów punktowych i podtynkowych, musisz przeznaczyć na nie odpowiedni budżet.

Powszechnym miejscem ich montażu jest dolna lub górna część szafki wiszącej. Dzięki możliwości zmiany kierunku padania światła można jeszcze skuteczniej oświetlać miejsca pracy.

  • Oprawy wiszące. Ze względu na podobne mocowanie często łączy się je z żyrandolami. Stanowią one jednak miejscową atrakcję, którą montuje się nad stołem jadalnym. Mogą to być reflektory mocowane obrotowo, żarówki Edisona zawieszone na szynie itp. Ich wysokość można regulować.

Osobną kategorię stanowią panele LED. Są one drogie, ale mają trwałość 5-10 lat i zapewniają charakterystyczną iluminację lokalną.

lampa do jadalni
MacoDesign.eu

Lampa do jadalni ścienna

W małych kuchniach podstawowe źródło światła jest więcej niż wystarczające do bezpiecznego i wygodnego gotowania. Małe kuchnie można łatwo kontrolować dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Większe pomieszczenia wymagają dodatkowego oświetlenia.

Jako dodatkowe, lokalne źródło światła dostępna jest lampa do jadalni ścienna. Żyrandole ścienne nie nadają się jako źródło oświetlenia ogólnego, ponieważ mogą pozostawiać duże powierzchnie nieoświetlone.