Jadalnia jest centralnym pomieszczeniem wielu domów, gdyż pomieszczenie to odgrywa kluczową rolę w życiu rodzinnym i towarzyskim domowników, a centralnym elementem jego wyposażenia jest stół, który coraz częściej musi pasować do niezwykle eleganckich wnętrz. Jak wybrać stół do jadalni, który będzie wyróżniał się elegancją, będąc przyjemnym dla oka?

Elegancja niejedno ma imię

Myśląc o elegancji, można mieć na myśli różne rzeczy, gdyż elegancja posiada wiele obliczy. Ilość modeli stołów i styków jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla jednych elegancki stół powinien być wzorowany na meblach z dawnych epok, posiadając rozmaite zdobienia i będąc lakierowanym. Dla jeszcze innych liczy się nowoczesny minimalizm, wręcz ascetyzm, połączony z wizualną lekkością i czystością stołu. Są też osoby, które lubią eksperymentować z formą i kolorem, wprowadzając też ciekawe kształty i asymetrię, na której w dużej mierze opiera się nowoczesny design.

Bez względu na to, jaki styl się preferuje, trzeba pamiętać o tym, że stół musi tworzyć harmonijną kompozycję z pozostałym wyposażeniem domu, a elementy takie, jak jego kolor, materiał, kształt, czy ogólny duch, powinny być dobierane pod kątem pozostałej części domu.

Stół drewniany – elegancja w starym stylu

Dla wielu osób szczyt elegancji stanowią stoły do jadalni z litego drewna. Są one bardzo solidne, lecz przede wszystkim mogą być pięknie rzeźbione lub lakierowane, a niektóre z nich stylizowane są na meble z odległych epok, co docenią osoby lubiące wnętrza stylizowane na dawne i czerpiące inspirację z różnych okresów, a także kultur. 

Drewno, chociaż piękne i cieszące się opinią materiału prestiżowego, ma jednak wadę w postaci dość trudnej jego pielęgnacji. Drewniane stoły trzeba między innymi przecierać woskiem, używać środków impregnujących, a także bardzo ostrożnie czyścić je i przecierać, by nie porysować ich, zwłaszcza jeżeli są lakierowane. 

Płyt drewnopochodna – idealny materiał dla nowoczesnych i zarazem eleganckich stołów

Materiałem, który jest doskonałą alternatywą dla litego drewna, jest płyta drewnopochodna. Jest ona chyba ulubionym materiałem designerów, czemu sprzyja łatwa obróbka, a dzięki temu, że jest ona okryta okleiną lub fornirem, stół może być kolorowy i może on posiadać wygląd i fakturę, które naśladują inne, często naturalne, materiały.

Nowoczesne stoły z płyty drewnopochodnej potrafią być bardzo eleganckie na różne sposoby. Niektóre z nich są bardzo minimalistyczne, co dla wielu osób jest podstawowym wyznacznikiem elegancji. Ich forma jest bardzo prosta, a kolory stonowane i doskonale dostosowane do otoczenia. 

Popularne są jednak też, uważane za ultranowoczesne, stoły z płyty drewnopochodnej, których podstawa jest asymetryczna, podczas gdy blat jest standardowym prostokątem lub kwadratem.

Stoły takie łatwo utrzymuje się też w czystości, a do tego nie trzeba poświęcać dużo uwagi ich konserwacji. Można do tego znaleźć naprawdę eleganckie modele, które nie będą jednocześnie bardzo drogie, a do tego można je personalizować, gdyż wystarczy zażyczyć sobie tylko zastosowania innej okleiny lub forniru, by zupełnie zmienić ich charakter przy zachowaniu takiej samej formy.

Metal i szkło hartowane – elegancka prostota lub wyszukana elegancja

Popularnymi materiałami, których używa się do produkcji stołów, są też metal i szkło. Metalowa podstawa stołu i szkło hartowane to świetne połączenie. Stoły takie są bardzo wytrzymałe i łatwo utrzymać je w czystości, a do tego potrafią być bardzo eleganckie.

Elegancja takiego stołu może przybierać przynajmniej dwie formy. Stół może być bowiem niezwykle minimalistyczny, posiadając typowo nowoczesny design, często z zastosowaniem asymetrii podstawy. 

Podstawa może być także wysoce ozdobna, przyjmując rozmaite kształty, często wzorowane na tych używanych w meblach z dawnych epok.

Powyższe porady na temat tego, jak wybrać stół do jadalni, który będzie stylowy i w jak największym stopniu będzie pasował do duszy danego wnętrza, z pewnością znajdzie się ten odpowiedni.