dywan sznurkowy

Dywan tkany na płasko to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych tkanin salonowych. Dzięki ręcznemu wykonaniu są znacznie wytrzymalsze, a przy okazji nie mają zawyżonych cen. Przypominają pod pewnymi względami dywan pleciony. Jakie są inne zalety kupienia takiej tkaniny?

Zalety dywanów tkanych na płasko 

Tkane na płasko dywany znacznie różnią się od ich tradycyjnych wersji. Wynika to przede wszystkim z ich produkcji. Nie posiadają klasycznego runa w przeciwieństwie do np. dywanów sznurkowych. Ich produkcja opiera się na przeciąganiu między sobą włókien osnowy i wątku. Bardzo często dzieje się to ręcznie, co zapewnia znacznie większą wytrzymałość. Zdarzają się też wersje maszynowe, ale one również bywają całkiem wysokiej jakości. Różnią się one wtedy ceną, ale czasami warto trochę dopłacić do wersji ręcznej. 

dywan sznurkowy

Specyficzny sposób produkcji dywanu tkanego na płasko powoduje, że jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki ciasnemu splotowi do włókien dostają się różne zabrudzenia. Nie trzeba ich przez to tak często pielęgnować. Są także odporne na wszelkie działanie promieni słonecznych. Dzięki splotowi dużo prościej usunąć włosie psa czy kota podobnie jak w przypadku dywanu plecionego. 

Rodzaje dywanów tkanych na płasko 

Dywany tkane na płasko występują zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych wersjach. Można je kupić w niemal każdym możliwym kolorze, co wpływa na ich uniwersalność. Nowoczesne wersje sprawdzają się szczególnie w przypadku stylu skandynawskiego czy różnego rodzaju wnętrz loftowych, gdzie alternatywą są również dywany sznurkowe. Klasyczne odmiany są lepsze w przypadku salonów retro czy tych z elementami wystroju etnicznego. Dywany tkane na płasko można kupić w wersjach prostokątnych, okrągłych czy bardziej niestandardowych w rodzaju trójkąta.