Czym charakteryzuje się ościeżnica regulowana?
Wszystkie systemy drzwiowe muszą być wyposażone w ościeżnicę. Zazwyczaj podczas doboru drzwi, klienci bardziej koncentrują się samych modelach skrzydeł, co nie zawsze jest dobre. Futryna gra kluczową rolę zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i wygląd drzwi. Z pewnością ościeżnica regulowana jest bardzo polecanym rozwiązaniem.
Cechy regulowanej framugi
- Jest łatwa w montażu
- Nie wymaga idealnie wypoziomowanych ścian
- Można ją stosować przy niestandardowych grubościach murów
- Jest dostępna w różnych rozmiarach oraz kolorach
- Nie wymaga zakupu listw do drzwi wewnętrznych
- Przykrywa cały mur, dając bardzo estetyczny wizualnie efekt
Prócz wyżej wymienionych atutów istnieje jedna zasadnicza wada framugi tego typu. Mianowicie jej cena potrafi znacznie przewyższać koszt ościeżnicy stałej. Jednak zdecydowana większość fachowców uważa, że w dłuższej perspektywie inwestycja opłaca się, a walory estetyczne tego rozwiązania bardzo pozytywnie oddają wartość poniesionych kosztów.
Regulacja i wykonanie ościeżnicy drzwiowej
Sklepy oferują framugi z różnymi przedziałami regulacji. Zazwyczaj jest to ok. 2 cm, ale na rynku można spotkać mniejsze rozmiary (np. 0,9 – 1,1 cm) oraz większe (aż do 4 – 4,3 cm). Dobór zależy od grubości murów, na których osadzana jest ościeżnica drzwi. Najczęściej są wykonane z takich rodzajów drewna jak: sosna, jesion, dąb czy orzech. Tańszym wariantem może być model z płyty MDF, są również dostępne zestawy wykonane z metalu, Cenną uwagą jest to, że grubość ściany powinna wynosić minimum 7,5 cm.