Oświetlenie ogrodowe nie tylko ułatwia poruszanie się wokół domu po zmroku i zwiększa bezpieczeństwo przydomowego otoczenia, ale też jest wspaniałą dekoracją ogrodu. Dlatego warto stawiać na oświetlenie, które będzie nie tylko praktyczne, ale i klimatyczne.
Klimatyczne oświetlenie ogrodu
Ogród będzie się pięknie prezentował, jeśli wkomponujemy w przestrzeń oświetlenie na wielu poziomach. Dlatego warto wziąć pod uwagę:
- lampy ogrodowe wpuszczane w ziemię,
- lampy ogrodowe stojące,
- lampy ogrodowe wiszące.
Poza klasycznymi rozwiązaniami można też sięgać po:
- girlandy świetlne,
- latarnie ogrodowe,
- kinkiety ogrodowe.
Z ich pomocą warto punktowo oświetlać rośliny, wytyczać ścieżki, na co pozwolą na przykład lampy ogrodowe w ziemi, a także ozdabiać ogrodowe altany lub tarasy. Można wybrać lampy świecące naturalnym światłem lub zmieniające kolory, co jeszcze bardziej urozmaici otoczenie.
Oświetlenie ogrodu a względy praktyczne
Lampy ogrodowe elektryczne są niezawodne, więc najlepiej umieścić je tam, gdzie potrzebujemy solidnego oświetlenia, a więc na tarasie, na podjeździe do domu, przed wejściem do budynku. Oczywiście warto rozważyć zakup lamp z czujnikiem ruchu, co pozwoli ograniczyć wydatki na prąd. Lampy ogrodowe do ziemi do kupienia w sklepie https://www.e-sas.pl/lampy-ogrodowe oraz stojące świetnie wytyczą trasy komunikacyjne i podkreślą detale architektoniczne budynku, a także elementy małej architektury. Jako oświetlenie dekoracyjne można też wykorzystywać lampy solarne, które zapewnią nastrojowe oświetlenie, a jednocześnie pozwolą uniknąć kosztów eksploatacyjnych.
Jak więc widać, zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych, najlepiej sięgać po różne rozwiązania, dopasowując je do własnych potrzeb i upodobań.