Kapryśna pogoda, jaka występuje w Polsce, znacząco utrudnia uprawę niektórych roślin. Aby uzyskać lepsze plony, warto zainteresować się tunelami foliowymi. To proste konstrukcje oparte na stelażu, które znakomicie sprawdzą się na przydomowej działce. Dzięki nim można zapewnić roślinom stabilne warunki potrzebne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Tunele wysokie i niskie
Zakup tunelu foliowego to wydatek kilkuset złotych. W sprzedaży dostępne są produkty niskie bądź wysokie. Odpowiednio dobrany sprzęt będzie służył przez wiele sezonów i pozwoli cieszyć się dorodnymi, samodzielnie wyhodowanymi warzywami oraz owocami. Osoby, które szukają prostej i taniej konstrukcji powinny wybrać niski tunel foliowy. Nieco droższe są wysokie tunele, jednak zapewniają wyższy komfort użytkowania. W sprzedaży dostępne są produkty na stelażu metalowym i plastikowym. Najczęściej spotykane wymiary to wysokość 150-200 cm, szerokość 2-3 m oraz długość wynosząca od 3 m do 6 m. Wielość konstrukcji powinna być dostosowana do rozmiarów ogrodu lub działki, a także indywidualnych preferencji użytkownika.
Jakie rośliny uprawiać w tunelu foliowym?
Warunki atmosferyczne w Polsce nie sprzyjają uprawie niektórych warzyw. Okazuje się jednak, że w tunelach foliowych można z powodzeniem uprawiać:
- pomidory,
- ogórki,
- paprykę,
- cukinie.
Foliowa osłona wpływa na podniesienie temperatury oraz poziomu wilgotności powietrza. Dzięki temu uprawę można rozpocząć już w połowie lutego lub na początku marca. Dodatkowym atutem jest osłona hodowanych roślin przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Porywisty wiatr, grad, ulewny deszcz, czy przymrozek nie powodują uszkodzenia upraw, co pozwala uzyskiwać obfite plony.