Jak dobierać listwy przypodłogowe?

listwy przypodłogowe mdf

Listwy przypodłogowe są właściwie obowiązkowym elementem wystroju każdego wnętrza. To właśnie dzięki nim wystrój jest kompletny i dobrze przemyślany. Bardzo ważne jednak jest odpowiednie dobranie listew. Muszą one odpowiednio komponować się z podłogą i ścianami. Jak to robić? Czy jest na to jakiś sprawdzony sposób?

Dopasowane do podłogi

Najczęściej uważa się, że listwy przypodłogowe mdf powinny być w tym samym odcieniu, co podłoga. Montuje się je przy panelach podłogowych, które są dostępne w tysiącach wariantów kolorystycznych. Wybór listew jest dużo mniejszy, więc często trzeba iść na kompromis i zakupić model w kolorze bardzo podobnym, ale nie identycznym. Zwykłe oko obserwatora i tak nie zauważy różnicy, jeśli jest ona subtelna i niezbyt duża. Zadaniem listwy jest subtelne łączenie ściany z podłogą, więc na to jak jest postrzegany jej odcień, często wpływa też kolor farby lub tapety.

Element zestawu

Niektórzy producenci paneli podłogowych, aby ułatwić klientom podjęcie decyzji o zakupie, sprzedają listwy przypodłogowe mdf jako element wyposażenia do samych paneli. Wtedy kolory listew są oznaczone w dokładnie ten sam sposób, co same panele. Przy takim oznaczeniu nie trzeba się martwić, że odcień nie będzie idealnie dobrany. Okleina na panelach i listwach przypodłogowych to po prostu ten sam produkt.

listwy przypodłogowe mdf

Odrobina kontrastu

Czasami — choć jest to dość kontrowersyjne rozwiązanie — projektanci decydują się na użycie listew przypodłogowych dobranych do koloru podłogi na zasadzie kontrastu. W takim wypadku wybiera się dwa możliwie jak najbardziej zróżnicowane odcienie i łączy się je ze sobą. To rozwiązanie dość odważne, które sprawdzi się w najbardziej szalonych projektach. Można zastanowić się nad wykorzystaniem go w pokoju dziecięcym, sali zabaw i salach lekcyjnych przeznaczonych dla najmłodszych.